Newsletter

Uczniowski Klub Sportowy Orka

logo Uczniowskiego Klubu Sportowego

Uczniowski Klub Sportowy Orka
43-143 Lędziny, ul.Hołdunowska 13
tel.: (32) 216 75 24, 225 16 65

www.orkaledziny.pl

Paweł Adamus na najwyższym stopniu podium za dystans 100 m stylem grzbietowym na Mistrzostwach Śląska Dzieci 11-letnich w Radlinie

 

Klub działa przy Fundacji Rozwoju Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Szkole Podstawowej nr 3. Został zarejestrowany 8 maja 2001 roku z inicjatywy rodziców dzieci trenujących w Szkolnym Klubie Pływackim Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach oraz nauczyciela i instruktora pływania - mgr Marcina Jawora, przy aktywnej pomocy prezesa Fundacji Rozwoju Sportu Kultury Fizycznej i Turystyki - mgr inż. Andrzeja Kostyry. Klub pływacki Orka został zrzeszony w Śląskim Okręgowym Związku Pływackim i Polskim Związku Pływackim. W roku szkolnym poprzedzającym założenie klubu, Szkoła Podstawowa nr 3 święciła spore sukcesy w sporcie pływackim (m.in. udział w igrzyskach wojewódzkich), dzięki powstałej tam klasie o poszerzonym programie wychowania fizycznego z pływania. W latach 2002-2003 działała przy klubie sekcja kolarska Helmuta Szewczyka. Pierwszym prezesem klubu i jednym z jego założycieli był mgr Grzegorz Szarowski.

 

Kadra zawodników 11-letnich na Mistrzostwach Śląska w Radlinie w 2006r.z instrukturem Marcinem Jaworem i Prezesem Dariuszem Krukiem

 

W roku 2002 klub nawiązał współpracę z Uczniowskim Klubem Pływackim Unia Oświęcim, polegającą na przekazywaniu najbardziej utalentowanych zawodników Orki po ukończeniu Szkoły Podstawowej do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, gdzie mogli dalej rozwijać swój talent pływacki. Przy UKS Orka w 2002 roku rozpoczęła także działalność silna sekcja triathlonu, biorąca udział w różnego rodzaju zawodach w tej trudnej ale widowiskowej dyscyplinie sportu.

Barbara Włodarczyk na trzecim stopniu podium za dystans 400 m stylem dowolnym podczas Mistrzostw Śląska juniorów młodszych w Raciborzu w 2006r.

 

Rok 2003 był udanym debiutem klubu na arenie wojewódzkiego i ogólnopolskiego pływania. Klub posiadający w swoich szeregach wykwalifikowanych i ambitnych instruktorów pływania oraz chętnych do współpracy rodziców i ich dzieci zaczął coraz częściej zaznaczać swoją obecność w czołówkach różnego rodzaju zawodów pływackich, od Mistrzostw Śląska poprzez Mistrzostwa Polski aż po zawody międzynarodowe.

 

Wyniki osiągnięte w 2004 roku umocniły pozycję klubu na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej i utwierdziły instruktorów i zawodników w przekonaniu, iż ciężka praca wykonana na treningach procentuje na zawodach. Aktualnie w Orce trenuje około 80 zawodniczek i zawodników w kilku kategoriach wiekowych. Od września 2004 roku dzięki porozumieniu pomiędzy zarządami Uczniowskiego Klubu Sportowego Orka Lędziny i Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego 1 Lędziny, zawodnicy MUKS zobowiązali się występować w zawodach o zasięgu wojewódzkim i wyższym pod barwami Orki.

 

Zawodnicy czynnie biorą udział w Mistrzostwach Polski w pływaniu w różnych kategoriach wiekowych. 

W swojej historii Klub zdobył 2 medale Mistrzostw Polski, w roku 2007  Sara Marzec zdobyła srebrny medal na dystansie 100 m stylem klasycznym, a w roku 2008, ta sama zawodniczka zdobyła brązowy medal na 200 m również stylem klasycznym. W latach 2006 -  2007 ustanowiła 6 rekordów okręgu Śląska w pływaniu zawodniczek 10 i 11 - letnich.

W Mistrzostwach  Śląska OPEN i  Juniorów  14,15,16 lat w roku 2009  w kategorii  open Wojciech Głyk został Mistrzem Śląska na 1500 m stylem dowolnym i  wicemistrzem na 400 m stylem dowolnym, a Anna Kruk została brązową medalistką na 200 m stylem motylkowym.
W kategorii 14-lat Anna Kruk została mistrzynią Śląska na 200 m stylem motylkowym i wicemistrzynią na 800 m stylem dowolnym

dzisiaj: 26 września 2023
imieniny:
Cypriana, Justyny
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę