Newsletter

Baza rehabilitacyjna

Budynek Ośrodka Błogosławiona Karolina

OŚRODEK BŁOGOSŁAWIONA KAROLINA
43-140 Lędziny, ul. Lędzińska 6
tel/fax (32) 326 75 62, 326 67 54 -5
www.caritaskarolina.pl


Konto:

PKO BP O/Lędziny 32 1020 2528 0000 0502 0112 2886
REGON 00627516-00158, NIP 646-25-31-203

W skład Ośrodka Błogosławiona Karolina wchodzą:

 

  • WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
  • ŚWIETLICA TERAPEUTYCZNA ŚW.JANA CHRZCICIELA
  • ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY
  • OŚRODEK REHABILITACYJNO-EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZY
  • POPOŁUDNIOWE WARSZTATY REHABILITACYJNO-AKTYWIZACYJNE
  • Dyrektor Ośrodka Błogosławiona Karolina mgr inż. Piotr Goj  

    Dyrektor pełnomocny: mgr inż. Piotr Goj

    Urodzony 04.09.1974 roku w Knurowie.

    Ukończone studia:

    Akademia Rolnicza we Wrocławiu;

    Podyplomowe Studium Pedagogiczne na Politechnice Śląskiej w Gliwicach;

    Bielska Szkoła Polityki Społecznej- Organizacja Pomocy Społecznej.

     

    Charakterystyka Ośrodka


    Placówka powstała w 7 stycznia 2002 roku i od tego czasu bardzo prężnie się rozwija.
    W chwili obecnej strukturę placówki tworzą: Warsztat Terapii Zajęciowej, Świetlica Terapeutyczna, Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Południowe Warsztaty Rehabilitacyjno-Aktywizujące dla dzieci i dorosłych.


    W Ośrodku Błogosławiona Karolina pracuje wykształcony, kreatywny i wszechstronny zespół młodych ludzi, otwarty na nowe formy pomocy i pracy z osobami potrzebującymi pomocy oraz, co niezwykle ważne, gotowy do podejmowania nowych wyzwań.


    Placówka skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na podniesienie standardu jakości podejmowanych działań tj. dodatkowa rehabilitacja, cotygodniowe zajęcia na basenie, kynoterapię, hipoterapię, wyposażenie sal w komputery przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy uruchomienie Sali Doświadczeń Świata.


    Podopieczni Ośrodka Błogosławiona Karolina uczestniczą w integracyjnych formach aktywności takich jak coroczny Festyn Integracyjny organizowany przez Ośrodek, Igrzyska Olimpijskie dla Osób Niepełnosprawnych, współorganizowane z władzami powiatu bieruńsko-lędzińskiego czy przeglądy twórczości dla osób niepełnosprawnych (teatralne i plastyczne), na których zdobywają nagrody i wyróżnienia.


    Na przestrzeni 5 lat działalności nawiązaliśmy współpracę z licznymi organizacjami, ośrodkami i stowarzyszeniami, między innymi z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniami na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin, okolicznymi szkołami i przedszkolami, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, rejonowymi sądami w Tychach i Mysłowicach, poradniami zdrowia psychicznego, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Fundacją "Razem", Teatrem Poszukiwań Twórczych "Epidemia", Zakonem Maltańskim oraz z innymi ośrodkami Caritas.

     

    W październiku 2008 roku rozpoczęła się rozbudowa Ośrodka Bł. Karolina. Nowopowstały obiekt przeznaczony zostanie na działalność Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

    Warsztaty terapii zajęciowej
    • Warsztat Terapii Zajęciowej
      Dyrektor : Piotr Goj

                43-140 Lędziny, ul. Lędzińska 6
                tel/fax. (32) 326 75 62,
                internet:  wtzledziny@op.pl

    Warszat terapii zajęciowej
     

    Warsztaty terapii zajęciowej są obecnie najbardziej popularną formą kompleksowego wsparcia dla dorosłych niepełnosprawnych. Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) im. Błogosławionej Karoliny powstał w 07.01.2002 roku

    Warsztat terapii zajęciowej
     

    Warsztaty są przeznaczone dla 35 osób niepełnosprawnych z niepełnosprawnością intelektualną. Realizują one zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do poprawy ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika. Celem działalności jest usprawnianie i rozwój umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie, do życia w grupie, akceptacja samego siebie, rozwijanie sprawności psychofizycznych niezbędnych w pracy oraz przygotowanie do podjęcia pracy.

    Warsztat terapii zajęciowej
     

    W ramach WTZ działa 7 pracowni specjalistycznych wyposażonych w zależności od profilu działalności: pracownia gospodarstwa domowego, plastyczna, ikebany i wikliny, ceramiczna, informatyczna, techniczna, rękodzieła artystycznego.

    Świetlica Teraputyczna Św. Jana Chrzciciela
    • Świetlica Terapeutyczna Św. Jana Chrzciciela
       41-412 Mysłowice-Brzęczkowice, ul. G.Ziętka 25
      Koordynator: Mariusz Seifert
    Świetlica terapeutyczna
     

    Działająca w ramach Ośrodka Bł. Karolina Świetlica Terapeutyczna (ŚT) kieruje swą pomoc do dzieci z rodzin zagrożonych demoralizacją, niewydolnych wychowawczo i borykających się z problemem biedy z terenu miasta Mysłowice. Placówka działa w domu parafialnym przy parafii matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach.

    Świetlica terapuetyczna
     

    Podczas zajęć popołudniowych wraz z wychowawcami dzieci odrabiają lekcje, uczą się współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów i konstruktywnego wykorzystywania czasu wolnego, korzystają z posiłku. Podopieczni ŚT mają zajęcia z pedagogiem, pracownikiem socjalnym i psychologiem. W chwili obecnej z pomocy Świetlicy Terapeutycznej korzysta 30 dzieci.

    Środowiskowy Dom Samopomocy
    • Środowiskowy Dom Samopomocy

                 43- 140 Lędziny, ul. Lędzińska 26
                 Kierownik: Szymon Pawlica 
                 Tel. (32) 326 77 71, Fax. (32) 326 77 73
                 e-mail: sdsledziny@op.pl

    Środowiskowy Dom Samopomocy
     

    Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) prowadzi zajęcia dla 25 dorosłych osób, które z powodu przewlekłej choroby psychicznej lub głębszej niepełnosprawności intelektualnej nie radzą sobie z trudnościami życia codziennego.

    Środowiskowy Dom Samopomocy

     

    Placówka tworzy jakby pomost pomiędzy szpitalem psychiatrycznym, a codziennym życiem. ŚDS udziela wsparcia w przezwyciężaniu ludziom chorym trudnych sytuacji życiowych, zaspokajaniu ich niezbędnych potrzeb życiowych i postępowania rehabilitacyjnego.

    Środowiskowy Dom Samopomocy
     

    Zajęcia prowadzone są przez terapeutów i obejmują trening umiejętności samoobsługi, zaradności życiowej, umiejętności społecznych, interpersonalnych, terapię zajęciową, poradnictwo psychologiczne i konsultacje psychiatryczne. Podopieczni korzystają z posiłków.

    Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy
    • Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy
      43-140 Lędziny, ul. Lędzińska 26,
      Kierownik: Anna Kołodziejczyk
      Tel. (32) 326 77 72,
      Fax. (32) 326 77 73
      e-mail: orewledziny@op.pl
    Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy

     

    Od 01.09.2005 roku działa Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy (OREW).

    OREW jest placówką oświatową powstałą i realizuje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami oświatowymi.

    Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy

     

    Celem edukacji uczniów jest rozwijanie autonomii ucznia niepełnosprawnego, wdrażanie go do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm społecznych, a w szczególności wyposażenie go - stosownie do jego możliwości - w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.

    Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy

     

    Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy prowadzi zajęcia na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Wszystkie dzieci objęte są opieką rehabilitacyjną, korzystają z basenu, kynoterapii, hipoterapii oraz zajęć w Sali Doświadczeń Światła.

     

    Działalność warsztatów finansowana w ramach programu Partner ze środków PFRON.

    dzisiaj: 19 marca 2024
    imieniny:
    Bogdana, Józefa
    Nagrody i wyróżnienia
    ISO
    Stawiamy na jakość
    Najwyższa jakość
    Polecamy
    zamknij
    Wyślij kartkę