Newsletter

Nowe oblicze oczyszczalni "Ziemowit"

2013-07-01

W piątek, 28 czerwca oficjalnie zakończono przebudowę oczyszczalni ścieków „Ziemowit”. Inwestycja pochłonęła 16 mln 800 tys. zł netto.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Partner” Sp. z o.o Piotr Buchta, burmistrz miasta Wiesław Stambrowski, przedstawiciele wykonawcy Hydrobudowa Polska S.A. oraz Inżyniera Kontraktu, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Wśród zaproszonych gości obecni byli również: reprezentanci władz miejskich i powiatu, koordynator z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Beata Roszkowska, przedstawiciel Inicjatywy JASPERS Łukasz Wyra, Klemens Ścierski.

- Dziś jest wielki dzień dla naszego przedsiębiorstwa i mieszkańców. Oczyszczalnia na terenie której się teraz znajdujemy, to zupełnie nowe miejsce w porównaniu z tym, gdy rozpoczynaliśmy prace. Zmieniło się tu praktycznie wszystko. Dziś „Ziemowit” to nowoczesne obiekty i rozwiązania. Oczyszczalnia spełnia wszystkie wymogi stawiane przez przepisy krajowe i Unii Europejskiej – mówił Piotr Buchta prezes PGK Partner sp. z o.o.

- To, co dzisiaj otwieramy to efekt projektu rozpoczętego w 2004 roku. Można otwarcie powiedzieć, że zwyciężyła konsekwencja, nie umniejszając profesjonalizmowi wszystkich służb, pracowni i firm, które wtedy współpracowały z nami w ubieganiu się o o tę rzekę pieniędzy – powiedział w wystąpieniu burmistrz miasta – Stąd specjalne podziękowanie dla pani minister Elżbiety Bieńkowskiej, bo to pod pani rządami w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego wniosek został przyjęty i zakwalifikowany do realizacji, natomiast my, nie bacząc na żadne przeciwności konsekwentnie i z uporem porządkujemy gospodarkę ściekową w Lędzinach. Realizujemy projekt, który można porównać z oddaną do eksploatacji 60 lat temu kopalnią „Ziemowit”.

- Panie burmistrzu, ja w tej sprawie nic nie zrobiłam – odpowiedziała burmistrzowi minister Bieńkowska – Przy dokumentacji projektu, która została złożona w ministerstwie jest adnotacja, że to jeden z najlepiej przygotowanych wniosków. Z tego, co usłyszałam wynika, że ta oczyszczalnia będzie obsługiwała między innymi kopalnię, wielki zakład, produkujący, jak się domyślam, ogromne ilości ścieków. Taka inwestycja z nowoczesną technologią przyczyni się więc do wydatnej poprawy stanu środowiska naturalnego w tym rejonie a Lędziny staną się jeszcze bardziej atrakcyjne, bo ciągle słyszę, że ktoś chce się przeprowadzić właśnie do Lędzin.

Pierwsze prace na obiekcie ruszyły na początku 2011 roku. Wykonywała je wyłoniona w drodze przetargu firma Hydrobudowa Polska S.A. Przez okres dwóch i pół roku „Ziemowit” przeszedł gruntowną przebudowę w części mechanicznej, biologicznej i osadowej. Wybudowany został min. reaktor biologiczny, budynek techniczny, nowy osadnik wtórny i komory stabilizacji tlenowej, stacja dmuchaw i stacja PIX, rozbudowano budynek administracyjno – socjalny, zmodernizowano układ placów i dróg poprzez ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej.Jednym z elementów rozbudowy była gospodarka osadowa, w której zastosowano energooszczędną prasę do odwadniania osadu, z możliwością odzysku wody płuczącej, to rozwiązanie pozwala zmniejszyć znacznie koszty eksploatacji. Osad na oczyszczalni będzie odwadniany oraz higienizowany wapnem. Tak wytworzony osad może zostać zagospodarowany do rekultywacji terenów w Gminie. Sterowanie pracą urządzeń oczyszczalni odbywa się z dyspozytorni, która została wyposażona w centralny układ sterowniczy z wizualizacją i rejestracją danych procesu oczyszczania ścieków.

Na oczyszczalni zastosowano również innowacyjne rozwiązanie, gdzie woda technologiczna którą stanowią oczyszczone ścieki, jest wykorzystywana są jako źródło ciepła w pompie ciepła.

- Wymiana ciepła następuje w wymiennikach typu woda – solanka, a następnie woda technologiczna zostaje odprowadzona za pośrednictwem zakładowej kanalizacji do ponownego oczyszczenia. Moc cieplna pompy to 10,36 kw. – wyjaśnia Prezes Piotr Buchta.

Ziemowit jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną ze wspomaganiem procesu usuwania fosforu na drodze chemicznej. Do obiektu docelowo dopływać będzie około 2800 m3 ścieków na dobę, z tego około 1600 m3 na dobę stanowić będą ścieki połazienne i bytowe z KWK „Ziemowit”, a pozostała ilość pochodzić będzie z gospodarstw domowych, obiektów użyteczności publicznej, handlowych, gastronomicznych, małych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych oraz ścieków dowożonych. Oczyszczalnia spełnia wymagania jakościowe określone w przepisach krajowych i Unii Europejskiej.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków „Ziemowit” stanowi część Projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny”.

 

1.1.jpg
2.2.jpg
3.3.jpg
dzisiaj: 3 lipca 2024
imieniny:
Jacka, Anatola
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę