Newsletter

Komunikat dla osób stosujących środki ochrony roślin

2011-05-30

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach - Oddział w Pszczynie przypomina o obowiązkach wynikających z ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku o ochronie roślin (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849 ze zm. ):

 

Art.74 Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.

 

Art. 76.

1. Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

2. Opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe lub sadownicze, zwane dalej „opryskiwaczami", są poddawane okresowym badaniom ich sprawności technicznej w jednostkach organizacyjnych upoważnionych przez wojewódzkiego inspektora lub jednostkach organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania badań opryskiwaczy i potwierdzania ich sprawności technicznej w innym państwie członkowskim, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo państwie, które zawarło ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi umowę regulującą swobodę przedsiębiorczości, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie.

4. Badania sprawności technicznej opryskiwaczy powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności technicznej opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 3 lat od dnia jego zakupu.

4a. Do czasu przeprowadzenia pierwszego badania sprawności technicznej opryskiwacza, posiadacz opryskiwacza jest obowiązany do przechowywania dowodów jego zakupu.

 

 

Stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie bez aktualnego badania lub uchylanie się od obowiązku przeprowadzania badań opryskiwacza, bez ważnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, braku prowadzenia ewidencji zabiegów oraz stosowanie środków niezgodnie z etykietą-instrukcją stosowania podlega karze grzywny zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133 poz. 849 z późn. zm.)


Należy zwrócić szczególną uwagi na prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin w celu uniknięcia zatrucia pszczoły miodnej.

 

Informacja na stronie internetowej : http://www.piorin.gov.pl/ oraz pod nr tel. 32 210 48 14 ; 509 357 764)

dzisiaj: 29 marca 2024
imieniny:
Eustachego, Wiktoryna
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę