Newsletter

Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. G. Morcinka w Lędzinach laureatem ogólnopolskiego konkursu "Usuwamy azbest"

2010-03-29

 25 marca w Sali Marmurowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach został  podsumowany pierwszy, wojewódzki etap ogólnopolskiego konkursu "Usuwamy azbest".  Gimnazjum nr 2 przystąpiło do tego konkursu w listopadzie ubiegłego roku. W etapie wojewódzkim zajęło w swojej kategorii pierwsze miejsce i jako laureat zostało zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego.

 

W przeprowadzenie konkursu zaangażowało się Kuratorium Oświaty w Katowicach, Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawiciele tych instytucji weszli w skład wojewódzkiej komisji konkursowej, zapewniając rzetelną, kompetentną ocenę prac w aspekcie edukacyjnym i merytorycznym. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów - publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jego celem jest popularyzacja problematyki azbestowej,  propagowanie wiedzy o zagrożeniach powodowanych kontaktem z azbestem, przeciwdziałaniu im i łagodzeniu skutków. Głównym założeniem konkursu jest udostępnienie usystematyzowanej wiedzy na temat azbestu i zachęcenie dzieci i młodzieży do popularyzacji informacji związanych z szeroko pojętą tematyką azbestową wśród lokalnych społeczności.

Regulaminowe cele konkursu to:

  • budowanie świadomości konsekwencji obcowania z wyrobami zawierającymi azbest i upowszechnianie wiedzy o wynikających z przepisów prawa obowiązkach obywateli w zakresie eliminowania azbestu;
  • zwiększenie dostępu do informacji na temat zagadnień związanych z azbestem;
  • zachęcenie uczniów do podejmowania aktywności na rzecz zwiększenia wiedzy i świadomości wśród lokalnych społeczności.

Zadanie konkursowe

Zadaniem konkursowym było opracowanie przez uczniów programu działań popularyzujących tematykę azbestową w lokalnej społeczności. Realizacja programu polegała   między innymi na przygotowaniu i zrealizowaniu dwóch  reportaży dla telewizji regionalnej TVS Silesia, zrealizowaniu happeningu „Sąd nad azbestem" w szkole oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej poprzez rozprowadzenie ulotek informacyjnych.

Kryteriami oceny  na poziomie wojewódzkim  były:

  • Forma działania;
  • Liczba uczniów zaangażowanych w realizację działań;
  • Termin i czas trwania zrealizowanych działań;
  • Sposób dotarcia i szacunkowa liczba odbiorców działań mierzona procentowym wskaźnikiem dotarcia (szacunkowa liczba odbiorców vs. liczba mieszkańców gminy);
  • Zasięg działań - liczba miejsc / obszar objęty działaniami;
  • Zawartość merytoryczna zrealizowanych działań:

 Laureaci etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego Konkursu, który zaplanowany jest na przełom kwietnia i maja 2010 r. Prace konkursowe będą oceniane przez ogólnopolską komisję złożoną z przedstawicieli: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rady Programowej Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu .
Patronat nad konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W czasie uroczystości ogłaszania werdyktu przez wicemarszałka Sejmiku Śląskiego pana Adama Stacha szkołę reprezentowali: dyrektor gimnazjum Henryk Barcik, pani Grażyna Apostel nauczyciel biologii i przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

dzisiaj: 29 marca 2024
imieniny:
Eustachego, Wiktoryna
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę