Dom Dziennego Pobytu Seniora przygotowuje się do kolejnej wystawy wypieków świątecznych, która odbędzie się 31.03.2015 r. Jest to już wieloletnia tradycja dla osób skupionych wokół DDPS.
DDPS funkcjonuje w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pieczę nad działalnością Domu sprawuje pani Danuta Karkoszka, inspektor d/s kulturalno – oświatowych. Program działalności DDPS jest przygotowywany co miesiąc, przy aktywnym współudziale podopiecznych.
Podopieczni DDPS mogą liczyć na atrakcyjną ofertę różnorodnych zajęć. Są to m.in. zajęcia kulturalno – oświatowe, artystyczne, edukacyjne, kulinarne, ćwiczenia usprawniająco – relaksacyjne. Obecnie w zajęciach DDPS bierze udział około 25 osób.
Co miesiąc organizowana jest impreza integracyjna lub wycieczka dla osób uczęszczających na zajęcia w ramach DDPS. Uroczyście obchodzone są święta, w szczególności Boże Narodzenie i Wielkanoc. Co roku seniorzy uroczyście obchodzą Dzień Seniora w jednej z lędzińskich restauracji.
Zajęcia w ramach DDPS są tematycznie powiązane z porami roku i ważnymi świętami i uroczystościami.
Panie uczęszczające na zajęcia DDPS wykazują się ogromnym talentem i pomysłowością: szydełkują, wykonują biżuterię, origami, sztuczne kwiaty, stroiki itd. Wykorzystują w tym celu najróżniejsze materiały, często prowadząc ich swoisty recykling. Obecnie głównym tematem zajęć jest tworzenie słomianych zajęcy – stroików wielkanocnych. Podstawowy materiał, z którego wykonane są zające, a więc słomę, ofiarował smardzowicki rolnik, pan Janusz Kozok.
W najbliższym czasie planowana jest wycieczka do Wrocławia i zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Podopieczni DDPS rozpoczynają też naukę obsługi komputera, dzięki projektowi pn. "Eliminacja wykluczenia cyfrowego w gminie Lędziny".
Nadrzędnym celem działalności DDPS jest wydobycie potencjału drzemiącego w starszych ludziach, ich uzdolnień, zainteresowań, pasji. Pani Danuta Karkoszka, prowadząca zajęcia, stara się stworzyć miłą i przytulną atmosferę atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Dzięki pobytowi w placówce, jej podopieczni czują się młodsi i sprawniejsi, znaleźli też osoby, na które mogą liczyć w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki temu wśród seniorów upowszechnia się idea samopomocy.