Newsletter

W Gimnazjum nr 2 jest gryfnie!

2013-11-26

„ U nos jest gryfnie” – pod takim hasłem uczniowie i nauczyciele Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach zorganizowali Dzień Śląski. Było tradycyjnie, kolorowo, wesoło i… pysznie!

 

Z okazji Dnia Śląskiego gimnazjaliści i zaproszeni goście mogli wziąć udział w pokazie tradycji śląskich – Herody, darcie pierza, deptanie kapusty to tylko niektóre z nich. Gimnazjaliści odtworzyli stół śląski z tradycyjnymi potrawami i typową zastawą. Na powitanie każdy mógł poszukać szczęścia biorąc udział w konkursie „Jak dobrze znasz gwarę śląską?”, a potem sprawdzić, co go czeka w przyszłości – andrzejkowe lanie wosku cieszyło się ogromną popularnością. Ale to nie koniec atrakcji.

Świetlica szkoły zamieniła się w typowe śląskie mieszkanie – izba paradna i kuchnia wzbudziły spore zainteresowanie, nie tylko dlatego, że hojnie częstowano w niej pysznym śląskim żurem. Można było, podjadając smakowity chleb  ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pooglądać takie sprzęty, które trudno już spotkać gdziekolwiek indziej. Na korytarzach szkoły roiło się od uczennic i uczniów paradujących w tradycyjnych regionalnych strojach.

W gimnazjum pokazano także, w jaki sposób maluje się wstążki – niezbędny element śląskiego stroju – oraz jak robi się wianki. Są to wiedza i umiejętności, które zanikają i warto było zobaczyć nauczycielki i uczennice przy pracy.

Zwieńczeniem atrakcji była dyskoteka, na której razem bawili się gimnazjaliści i goście ze szkół podstawowych. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie przyznają, że idea kultywowania naszych tradycji jest bardzo wartościową inicjatywą, a jednocześnie doskonałym sposobem na integrację i wspólną zabawę.

g2dzienslaski2.jpg
g2dzienslaski3.jpg
g2dzienslaski4.jpg
dzisiaj: 3 marca 2024
imieniny:
Kunegundy, Maryny
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę