Newsletter

Uczniowie PZS w Lędzinach z tygodniową wizytą na Węgrzech

2015-03-23

Już drugi rok Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach realizuje ekologiczny projekt z funduszy europejskich, którego celem są między innymi wizyty kolejnych grup uczniów w partnerskich krajach.

 

W dniach od 2-8 marca 2015 roku miał miejsce kolejny już wyjazd młodzieży i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach w ramach programu Comenius „A future we dream”. Tym razem uczestnicy projektu odwiedzili Węgry, a gospodarzem była Kossuth Lajos Gimnázium w trudnej do wymówienia miejscowości – Sátoraljaújhely.

W wizycie na Węgrzech uczestniczyli: Wiktoria Lasoń z klasy I technikum (technik logistyk), Marek Kapela z klasy I LO (przeciwpożarowa), Krystaian Łakoma z klasy II technikum (technik górnictwa podziemnego) i Karol Liszka z klasy III LO (wojskowa) pod opieką Pani Małgorzaty Labus i Pani Agnieszki Waśniowskiej.

Karol Liszka ocenił: "Marcowy wyjazd na Węgry zaliczam do niezwykle udanych. Mile spędzony czas w zgranej grupie uczniów z wielu różnych krajów, skutecznie zachęcił do ponownego wzięcia udziału w projektach tego typu. Dowodzi to, że projekty o tematyce ekologicznej wcale nie muszą być nudne! Wciągające zajęcia i interesujące wycieczki dały nam dużo do myślenia i z pewnością nasz udział w Comeniusie sprawi, że coraz bardziej będziemy zauważać otaczające nas problemy związane ze środowiskiem. Osobiście bardzo się cieszę, że otrzymałem możliwość wyjazdu na Węgry i żałuję, że tak późno podjąłem decyzję o zaangażowaniu się w projekt.”

Wszystkich partnerów projektu (oprócz Polski byli też reprezentanci Danii, Turcji, Słowacji i Bułgarii) przywitała Majorosné Csorba Olga – koordynator projektu zez strony Węgier, a także Pani Tiszolci Józsefné – Dyrektor szkoły.

W części oficjalnej powitalnego spotkania uczestnicy projektu przedstawili barwne stroje ludowe, ludowe pieśni i wspaniałą muzykę własnego kraju, co umożliwiło poznanie bogactwa kulturowego  krajów partnerskich. Następnie uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić szkołę goszczącą, porozmawiać z nauczycielami i uczniami.

Kolejnym etapem były warsztaty w międzynarodowych grupach, które polegały m.in. na ułożeniu  z puzzli kolorowej mapy Europy.

Po południu uczestnicy projektu zostali zaproszeni do zwiedzania miasta i jego zabytków, m.in.  Kościoła Piarów, należącego niegdyś do szkoły, Archiwum miejskiego, Najstarszego na Węgrzech Muzeum więziennictwa. Szczególne zainteresowanie – ze względu na ekologiczny charakter projektu – wzbudził budynek szpitala miejskiego ogrzewanego przez odnawialne  źródła geotermalne.

Nazajutrz uczniowie i nauczyciele wzięli udział w obserwacji zajęć lekcyjnych oraz zapoznali się z kierunkami, które  swoim uczniom oferuje szkoła goszcząca. Największym zainteresowaniem  cieszyły się zajęcia z pielęgniarstwa, na których młodzież przygotowywała się do zdania egzaminów zawodowych, zapewniających im pracę w placówkach opieki medycznej. W trakcie zajęć goście mogli sprawdzić, jaki mają poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze i zobaczyć, w jaki sposób należy odpowiednio pobrać krew do badania.

Następnie uczestnicy projektu zwiedzili miejsca związane z historią i podbojami narodu węgierskiego - Bodrogköz, Karos, Karcsa, Pácin. Próbowali też tradycyjnych potraw, których receptura sięga X wieku oraz strzelali z łuku.

Kolejne dwa dni upłynęły na zwiedzaniu miejsc ważnych dla danego regionu Węgier- znanego szczególnie z produkcji wybornego Tokaju. W Hegyköz goście obejrzeli wnętrza Pałacu Fűzérradvány, a w Sárospatak najznamienitszą zachowaną późnorenesansową budowlę - Zamek i Muzeum Rakoczego, a także Muzeum wielkiego reformatora węgierskiego – Comeniusa. Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyła się najstarsza na Węgrzech fabryka porcelany - Hollóháza.

Zwieńczeniem sześciu dni pracy była wspólna kolacja pożegnalna, po której gospodarze zaprosili wszystkich do wspólnego odtańczenia wspaniałego ludowego tańca węgierskiego.

Pobyt na Węgrzech to niezapomniane chwile wypełnione informacjami o kulturze i tradycjach tego regionu, wiele wspaniałych przyjaźni oraz niesamowita współpraca ludzi, których łączy jeden cel – wiara w przyszłość, o której wszyscy marzymy.

Krystian Łakomy zwrócił uwagę: "Wyjazd na Węgry był bardzo ciekawym i ważnym doświadczeniem. Szczególną uwagę warto było zwrócić na piękny, górski krajobraz. Historyczna architektura miast, zabytki i zamki również wywoływały pozytywne wrażenia. Wszędzie było czysto, roślinność piękna, więc śmiało można powiedzieć, że ekolodzy byliby zadowoleni".

 

 

 

 

wegry1.jpg
dzisiaj: 10 maja 2025
imieniny:
Izydora, Antoniego
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę