Newsletter

Tajemnice LED czyli spotkanie z naukowcami Politechniki Częstochowskiej

2012-03-12

Któż mógłby wątpić w nasze przywiązanie do wygody i ciepła; wygodnego auta, wygodnego mieszkania, ciepłego światła w wygodnym fotelu... Ale, co to znaczy ciepłe światło? Jak je określić? Jakie źródło światła zastosować? I jakim kosztem?

Na te i inne pytania odpowiadali uczniom i uczennicom Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach naukowcy Politechniki Częstochowskiej - dr hab. Tomasz Popławski - prodziekan Wydziału Elektrycznego tej uczelni oraz dr inż. Marek Kurkowski - od lat zajmujący się naukowo szeroko pojętym oświetleniem.

Młodzież przygotowująca się do zawodu technik elektryk i technik informatyk mogła się dowiedzieć właściwie wszystkiego o współczesnych lampach - zarówno tradycyjnych, jak i tych nowocześniejszych, np. wykorzystujących światło LED.

Źródła LED, zwłaszcza w drugiej części spotkania zdecydowanie zdominowały jego tematykę - poza wiedzą techniczną, naukowcy zaprezentowali bajecznie kolorowe łańcuchy świetlne LED, lampy LED o świetle przypominającym światło dzienne, a nawet oprawę z lampą LED o olbrzymiej mocy, która dosłownie i w przenośni oślepiła zebranych.

 

O tym, ze LED-y dają miłe i kolorowe światło - wszyscy wiemy. Ale o tym, że są zdolne zastąpić wielkie lampy sodowe lub rtęciowe oświetlające współczesne wielkie hale i place, można się było przekonać naocznie i wprost z ust niewątpliwych autorytetów naukowych odpowiadających na wątpliwości młodych słuchaczy. Inne pytanie dotyczyło sprawności lamp LED-owych o dużym strumieniu świetlnym. Okazało się, że mają one sprawność w granicach 50% (a więc grzeją się!), co i tak jest niezwykłym wyczynem w porównaniu ze zwykłymi żarówkami.

W rozmowie z młodzieżą naukowcy używali języka specjalistycznego, wyjaśniali znaczenie wielkości stosowanych w technice świetlnej, obalając przy okazji wiele mitów i uprzedzeń funkcjonujących w powszechnej świadomości w dziedzinie praktycznego wykorzystania źródeł światła.

 

Wykład został zorganizowany w ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej przy wsparciu Pana Krzysztofa Żogały.

Dziękujemy naukowcom za bardzo ciekawy wykład i pokazy.

dzisiaj: 5 lutego 2025
imieniny:
Adelajdy, Agaty
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę