Newsletter

Święto drzewa w SP 3

2013-11-07

Każdego roku w październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach biorą udział w obchodach „Święta Drzewa”. W całej Polsce „Święto Drzewa” ma swoją inaugurację 10 października. Ta data wyznaczyła jednocześnie początek realizacji różnych przedsięwzięć realizowanych na terenie naszej szkoły, których celem było kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego oraz uwrażliwianie na piękno przyrody. Akcja trwała do końca października.

 

Realizację założonych celów, rozpoczęliśmy od przeprowadzenia na lekcjach przyrody pogadanek ukazujących ogromne znaczenie drzew w środowisku przyrodniczym i w życiu człowieka, podsumowaniem których, była obowiązkowa praca dla uczniów klas IV-VI pod hasłem: „Las, jako źródło życia i miejsce odpoczynku” i „Co by było gdyby nie było drzew?”

Uczniowie wykazali duże zaangażowanie w przygotowanie prac nie tylko pisemnych, ale i plastycznych. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania swoich talentów twórczych i uzdolnień plastycznych, które będzie można podziwiać w najbliższym czasie na szkolnym korytarzu.

Wykorzystując dotychczasową wiedzę uczniów zaproponowaliśmy im konkurs pod hasłem: „Zgadnij, jakie to drzewo?”, polegający na rozpoznaniu pospolitych gatunków drzew na podstawie obserwacji ich liści. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, a tytuł najlepszych znawców drzew zdobyły: Wiktoria Warzecha (Vd) oraz Zofia Komandera (Vc).

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak konkurs „Moje magiczne drzewo”, polegający na wykonaniu modelu przestrzennego drzewa. Była to wspaniała okazja do rozwoju kreatywności. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w realizacji tego zadania. Wyróżnione drzewka można podziwiać w korytarzu szatni szkolnej. Zwycięzcami w tej konkurencji są: Daniel Tobiasz z kl. IVc (I miejsce), Wiktoria Zelek i Maria Ścierska z kl. IVa (II miejsce) oraz Katarzyna Gałka z klasy Vb i Kacper Sierak z kl. IVa (III miejsce).

Kolejnym etapem naszych działań były lekcje tematyczne na zajęciach przyrodniczo-ekologicznego koła zainteresowań: „W jaki sposób drzewa wpływają na środowisko przyrodnicze?”, podczas których uczniowie wykonywali  doświadczenia odnośnie wpływu drzew na erozję gleby, osadzanie pyłu na liściach oraz obserwacje niszczenia liści i igieł pod wpływem kwaśnego opadu. 

Korytarz szkolny ozdobiła wykonana przez uczniów gazetka tematyczna oraz ekologiczne drzewo wykonane z rolek po papierze toaletowym.

W myśl powiedzenia, iż nawet jedno posadzone drzewo przynosi korzyści wielu ludziom, zwierzętom i całej przyrodzie, grupa uczniów z koła ekologicznego, na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Szeligiewicz oraz Panią Wicedyrektor Iwoną Borys posadziła swoje drzewko w szkolnym ogrodzie. Obecnie uczniowie opiekują się posadzonym świerkiem i czują się za nie odpowiedzialne.

Takie działania na rzecz środowiska przynoszą wymierne rezultaty – drzewa rosną i zmieniają się na oczach tych, którzy je zasadzili, wzbogacają krajobraz, w którym żyje cała społeczność, dostarczają tlenu wszystkim organizmom.

Warto zaznaczyć, iż już stałym elementem naszych działań w ciągu roku szkolnego jest zbiórka makulatury i surowców wtórnych, w którą uczniowie są mocno zaangażowani.

Obchody „Święta Drzewa” były doskonałą okazją do zabawy, rozwoju i nauki, jednocześnie aktywizacji uczniów do działań na rzecz ochrony przyrody poprzez bezpośrednie uczestnictwo.

Uczniowie wykazali duże zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie akcji. Śmiało można stwierdzić, iż uczniowie posiadają dużą wiedzę związaną z omawianą tematyką: dostrzegają znaczenie drzew dla środowiska przyrodniczego oraz zależności pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Wielu uczniów potrafi rozpoznać większość pospolitych gatunków drzew. Uczniowie chętnie rywalizują w konkursach, prezentując swoje zdolności twórczych.

Nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach, a wytwory pracy uczniów można podziwiać na korytarzach szkolnych. Uważamy, że tego typu zajęcia mają wielki wpływ na kształtowanie pozytywnych zachowań ekologicznych. Dlatego w przyszłym roku również, weźmiemy udział w tej akcji.

 

9908.jpg
3675.jpg
6.jpg
dzisiaj: 2 marca 2024
imieniny:
Heleny, Radosława
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę