Newsletter

Projekt "Wiem co jem - walka z otyłością"

2013-11-18

W  dniach od 26.10.2013r. do 15.11.2013r.    w ramach akcji „Wiem co jem – walka z otyłością” w klasach I – VI propagowano różnorodne działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia.

 

 

A działań tych na terenie naszej szkoły było bardzo wiele:

 • W klasach I - III

Na początek uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistą zdrowego żywienia - panią Agnieszką Kościołek. Celem tego spotkania było zwiększenie świadomości wśród dzieci i wpływu zdrowego odżywiania na dobre samopoczucie w całego dnia i na nasze zdrowie. Pani dietetyk przedstawiła dzieciom prezentację multimedialną na temat „Dekalogu żywieniowego”. Prezentacja była przeplatana: rozmowami z dziećmi, zagadkami i wierszykami.

Dekalog żywieniowy obejmował 10 podstawowych zasad:

1.Zawsze jedz śniadanie przed wyjściem z domu.

2. Dbaj o regularność posiłków.

3. Jedz produkty wieloziarniste.

4. Urozmaicaj posiłki.

5. Jedz codziennie porcję warzyw i owoców.

6. Pij wodę.

7. Nie dla chipsów i słonych kanapek.

8. Unikaj fast foodów.

9. Pij szklankę mleka dziennie.

10.Doceniaj przyjemność jedzenia.

Spotkanie ze specjalistą zdrowego żywienia przygotowały panie: mgr Barbara Konop oraz mgr Katarzyna Czubak.

Kolejnym działaniem była ogólnopolska akcja „Śniadanie daje moc”. Już po raz drugi nasza szkoła wzięła w tej akcji. W tym roku w ramach akcji uczniowie klas I – III uczestniczyli w apelu promującym zdrowy styl życia. Podczas apelu obejrzeli przedstawienie ,, W krainie zdrowia ‘’ przygotowane przez uczniów klas: I C, II C i III C pod opieką wychowawców: mgr Anny Hajduk, mgr Beaty Warzechy i mgr Aliny Kramarczyk. W działaniach tych pomagała również pielęgniarka szkolna Bernadeta Chowaniec. To właśnie pod okiem służb medycznych doglądano i wybierano zdrowe produkty do śniadań, które robiono w klasach. Piękne dekoracje przygotowała pani mgr Beata Pyras. Uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego odżywiania  oraz rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem ,, Wiem co jem ‘’. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wszystkie prace były zgodne z tematem, estetyczne i wykonane różnymi technikami plastycznymi. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców dlatego jury postanowiło uczniom wszystkich wyróżnionych prac przyznać I miejsca. Podczas apelu zwycięzcom konkursu wręczono nagrody oraz dyplomy.

W kategorii klas I zwycięzcami zostali:

Mateusz Janota kl. I. A

Julia Adamczyk kl. I. A

Radek Gwoździowski kl. I. C

Wśród klas II pierwsze miejsce otrzymali:

Sebastian Wojciech kl. II. A

Wiktoria Palka kl. II. B

Nina Janota  kl. II. C

Paulina Komorowska kl. II. D

W klasach III nagrody i dyplomy otrzymali:

Bartosz Patalong  kl. III. A

Ania Sochacka kl. III. B

Martyna Warzecha kl. III. C

Po zakończeniu apelu uczniowie udali się do klas by tam pod opieką nauczycieli przygotować i wspólnie spożyć zdrowe śniadanie. Dzieci miały okazję samodzielnie przygotować kanapki a następnie przy wspólnym stole spożyć je. Zajęcia były bardzo udane, dostarczyły dzieciom wielu radości i satysfakcji. Miejmy nadzieję, że uczniowie nie zapomną o zdrowym odżywianiu i o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

W akcji tej nawiązano także współpracę z grupami przedszkolnymi znajdującymi się w naszej szkole. Dzieci pod opieką pań wychowawczyń uczestniczyły w przedstawieniu starszych kolegów i koleżanek z klas I – III.

 • W klasach IV – VI:

W ramach „Tygodnia Walki z Otyłością” w klasach IV-VI odbyły się  dwa konkursy: poetycki i plastyczny.

Celem konkursu poetyckiego było:

1.      Rozwijanie pasji literackich.

2.      Umiejętność wyrażania myśli i uczuć.

3.      Propagowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania się.

Jury składające się z nauczycieli: mgr Barbary Klimek, mgr Ewy Kosteczko i mgr  Magdaleny Gepert rozstrzygnęło konkurs z wynikami:

I miejsce  Damian Stanisławski kl. IV. C

II miejsce Natalia Ochab kl. IV. C

III miejsce Jakub Błotko kl. IV. C

Wyróżnienie  Zofia Komandera kl. V. C

 Celem konkursu plastycznego było:

1.      Rozwijanie pasji artystycznych.

2.      Umiejętność wyrażania myśli i uczuć za pomocą obrazu.

3.      Propagowanie zdrowego stylu życia.

Jury w składzie: mgr Barbary Klimek, mgr Wiolety Jasińskiej – Jarczak, mgr Magdaleny Kogut, mgr Katarzyny Czubak rozstrzygnęło konkurs z wynikami:

I miejsce Zofia Komandera kl. V. C

II miejsce  Weronika Bołdys kl. IV. C

III miejsce Paulina Lysko kl. V. C

Ocenie podlegały:

1. Estetyka pracy

2. Pomysłowość

3. Czytelność przekazu i treści

Gazetki szkolne na korytarzach oraz w klasach były przygotowane zgodnie z poruszaną tematyką i zachęcały do zdrowego odżywiania. Wychowawcy klas na lekcjach wychowawczych przeprowadzali pogadanki dotyczące zdrowego odżywiania. Finałem tych działań było przygotowywanie zdrowych sałatek owocowych  promujących zdrowe nawyki. Uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej, wraz z mgr Katarzyną Czubak tworzyły najciekawszą piramidę zdrowego odżywiania, która zawisła na plakacie na drzwiach wejściowych do szkoły.  Nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Gabriela Włodarczyk oraz mgr Marcin Jawor przygotowali zajęcia promujące aktywny styl życia. Dla dziewczyn zostały zorganizowane zajęcia  fitness, zaś dla chłopców rozgrywki sportowe. Uczniowie klas starszych zostali także zapoznani z prezentacją multimedialną poruszającą zasady zdrowego odżywiania, która została przygotowana przez mgr Wiolettę Jasińską – Jarczak oraz mgr Magdalenę Kogut. Podczas tej spotkania laureatom konkursów literackiego i plastycznego zostały wręczone nagrody rzeczowe. W związku z faktem, iż zbiórka słodyczy dla dzieci z: Hospicjum „Cordis”, oraz Domu Dziecka w Mysłowicach została przedłużona do dnia 15.11.2013r. jej wyniki zostaną podane w późniejszym terminie. Nagrody „kosze z owocami” dla zwycięzców: w klasach I – III i IV – VI ufundowane przez Radę Rodziców zwycięskie klasy otrzymają na apelu dla społeczności szkolnej organizowanym przez Samorząd Uczniowski.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach, zachęcamy do licznego udziału w kolejnych  i życzymy dalszych sukcesów oraz zapału do pracy.

 Udział  w szkolnym projekcie dotyczącym zdrowia pozwolił:

 • rozbudzić u uczniów zainteresowanie własnym zdrowiem
 • kształtować nawyk jedzenia warzyw i owoców,
 • zrozumieć znaczenie witamin dla zdrowia,
 • poznać wartości odżywcze warzyw i owoców,
 • kształtować umiejętność kulturalnego spożywania posiłków
 • poznać różne możliwości oddziaływania na własne zdrowie, w kontekście podejmowanych przez siebie działań.

W dalszym ciągu w bieżącym roku szkolnym podejmowane będą dalsze działania mające na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez:

 • zgłoszenie naszej placówki do ogólnopolskiej akcji „Owoce w szkole” dla klas I - III;
 • zorganizowanie prelekcji dla rodziców z dietetykiem na temat wartościowego odżywiania dzieci i młodzieży;
 • utrzymanie w klasach I – III co miesięcznych wspólnych zdrowych śniadań;
71.jpg
81.jpg
dzisiaj: 3 marca 2024
imieniny:
Kunegundy, Maryny
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę