Newsletter

Pobyt uczniów PZS Lędziny w Bułgarii w ramach projektu Comenius

2014-05-07

W dniach 22-28 kwietnia 2014 roku odbył się wyjazd młodzieży i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach w ramach programu Comenius "A Future We Dream". Tym razem uczestnicy odwiedzili Bułgarię, a gospodarzem była szkoła „D-r Peter Beron” znajdująca się w urokliwej pięciotysięcznej miejscowości Topolovgrad.

Na lotnisku w Sofii powitała przybyłych koordynator szkoły bułgarskiej. Już pierwszego dnia uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić stolicę kraju goszczącego, gdzie ogromne wrażenie robiła prawosławna Katedra Aleksandra Newskiego, będąca największym tego typu obiektem na Bałkanach.

Pomimo, że na miejsce dotarli po północy, młodzież została serdecznie przywitana przez rodziny goszczące, a nazajutrz rozpoczęły się zajęcia warsztatowe w grupach międzynarodowych. Owocem pracy uczniów była wystawa zdjęć flory i fauny poszczególnych krajów partnerskich oraz wspólna deklaracja przypominająca o odpowiedzialności za środowisko naturalne i zawierająca zobowiązania uczniów wobec niego. Kolejnym zadaniem uczniów było zaprojektowanie ulotek informacyjnych na temat recyklingu.

W działania projektowe zaangażowana została cala społeczność lokalna – uczestnicy mieli możliwość odwiedzić nie tylko goszczącą szkołę średnią, ale również miejscową szkołę podstawową oraz przedszkole, gdzie dzieci przygotowały dla przybyłych pokaz tańców regionalnych. Natomiast w miejscowym domu kultury, w obecności miejscowych władz oraz wszystkich uczestników projektu, młodzież zaprezentowała tradycje rodzinne charakterystyczne dla poszczególnych krajów. Grupa z Polski pewnie i z humorem przedstawiła zwyczaje związane z świętami wielkanocnymi oraz regionalne tradycje kulinarne, czym ujęła publiczność. Na zakończenie spotkania uczniowie szkoły goszczącej brawurowo wykonali układ tańców ludowych.

Ważnym elementem wspólnych zmagań był udział w lekcjach w szkole goszczącej oraz międzynarodowy mecz piłki nożnej rozegrany przez uczniów i nauczycieli.

Po dwóch dniach wytężonej pracy, uczestnicy projektu udali się w kilka interesujących miejsc. W górach Sakar obserwowali orle gniazda, a także unikalne lasy ciągnące się wzdłuż rzeki Tundzha. Odwiedzili elektrownię słoneczną, której pracownik wyjaśnił wszystkim zasady pozyskiwania energii elektrycznej z wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, zaliczanej do odnawialnych źródeł energii.

Kolejnego dnia udali się do rezerwatu Poda, w pobliżu miejscowości Burgas nad Morzem Czarnym. Jest to ważne miejsce z uwagi na ogromną liczbę zamieszkujących je gatunków fauny, zwłaszcza ryb i ptaków. Co więcej, stanowi ono istotny punkt na szlaku migracji ptaków miedzy Europą a Afryką. Goście zwiedzili również miasto Nessebar, w którym mieści się rezerwat architektoniczny i archeologiczny, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, bogaci w nowe, niezwykłe doświadczenia.

 

Małgorzata Labus – koordynator projektu
Grażyna Sawicka
Gabriela Jagsz

dsc_0357.jpg
dsc_0431.jpg
dzisiaj: 12 września 2024
imieniny:
Gwidona, Marii
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę