Newsletter

Magia wiosny. Tajemnice zwyczajów witania wiosny

2015-03-30

W sali edukacji wczesnoszkolnej  w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach w dniu 23.03.2015 r. odbyły się zajęcia metodą projektu „Magia wiosny. Tajemnice zwyczajów witania wiosny.”

 

Uczniowie  klas I – III poznali  zwyczaje i tradycje wiosenne takie jak: pucheroki, martenice, gaik, maik, topienie marzanny, pogrzeb żuru i śledzia,  wagary, busłowe łapy, judaszki, palmy  oraz wykonali następujące prace:

PUCHEROKI: Od wczesnego rana w niedzielę po wsiach podkrakowskiej gminy Zielonki chodziły pucheroki - poprzebierane w wysokie czapy ozdobione kolorową bibułką i usmarowane sadzą dzieci, wygłaszające zabawne oracje i zbierające do koszyków jajka i smakołyki.

MARTENICE: To ozdoby, które wykonuje się z kolorowej włóczki. Zazwyczaj wybiera się kolor biały i czerwony, który symbolizuje czystość duszy / biały / oraz życie i zdrowie / czerwony /. Martenica jest nie tyle ozdobą co swego rodzaju amuletem, który nie tylko przypomina nam o nieustanności cyklu życia i śmierci, ale również wyraża życzenie tego, abyśmy byli zdrowi, silni i szczęśliwi.

PALMY: Robione z bibułkowych barwnych kwiatów i wstążek, gałązek bukszpany, cisu, gałązek wierzby.

WIANKI : to obchód dziewczyn, najczęściej nastolatek i małych dziewczynek w wiankach.

 

Zajęcia przygotowały i przeprowadziły: Bożena Beker - Kołodziej i   Elżbieta Ostrowska – nauczycielki ze  Szkoły Podstawowej z OI  nr 1 w Lędzinach.

wiosna8.jpg
wiosna6.jpg
wiosna4.jpg
dzisiaj: 10 maja 2025
imieniny:
Izydora, Antoniego
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę