15 września uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 3 w Lędzinach po raz pierwszy dołączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Uczniowie podczas obchodów Dnia Kropki poznali bohaterkę książki Petera Reynoldsa „The Dot” – Vashti oraz obejrzeli film, który był inspiracją do dalszych działań. Jego bohaterką jest dziewczynka o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. Twierdzi, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka proponuje więc: „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Dziewczynka rysuje więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczyna się zmieniać… kropka odmienia życie Vashti. Po zapoznaniu dzieci z bohaterką filmu i książki zarazem przeprowadzono rozmowy z uczniami na temat uczuć jakie mam towarzyszą w trudnych sytuacjach, rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach, talentach, pasjach i o tym jak je rozwijać. Przecież każdy z nas je ma, wystarczy je tylko odkryć.
Nauczyciele z uczniami przygotowali szereg różnorakich działań. Społeczność szkolna założyła ubrania małe i wielkie grochy. Na poszczególnych przedmiotach w sposób twórczy wykorzystano kropki: przeprowadzono dyktanda, zadania, gry dydaktyczne z wykorzystaniem „kropki” (rozumianej jako znak interpunkcyjny, znak mnożenia, punkt na mapie, wykresie, piłka itp.). Nauczyciele przyrody wyszukiwali wraz z dziećmi zwierząt, które mają kropki, oglądali kropki (krople) wody pod mikroskopem. Podczas tego dnia powstało wiele ciekawych prac plastycznych, które zostały zaprezentowane na gazetkach szkolnych. Przygotowano piękne, kolorowe plakaty i gazetki nawiązujące do zastosowania kropki rozumianej w różny sposób na poszczególnych przedmiotach. Na zajęciach wychowania fizycznego organizowano zabawy w kółku, z piłkami, kręglami, robiono kropki za pomocą ciała ludzkiego. Młodsze dzieci na placu szkolnym z wielką radością rysowały kredą kropy, kropki i kropeczki.
Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki dostarczyły dzieciom wiele radości. Jak mieliśmy okazję się przekonać kropki to z całą pewnością dobry pomysł na lekcje i przerwy pełne zabawy i uśmiechu!
Cele:
- rozbudzanie u uczniów kreatywności, wyobraźni, odwagi, chęci współpracy, wiary we własne możliwości
- integracja zespołów klasowych.
- odkrywanie talentów
Wnioski i wskazówki do dalszej pracy: uczniowie mieli możliwość, by zrozumieć, że każdy ma jakiś talent, tylko trzeba go w sobie odkryć. Chętnie współpracowali ze sobą. Dzieci z chęcią i radością wzięły udział we wszystkich podjętych działaniach i z wielką ochotą będziemy tę tradycję kultywować w naszej szkole.
Barbara Klimek, Ewa Kosteczko, Katarzyna Kałka, Magdalena Gepert , Beata Warzecha.