Newsletter

Gimnazjum nr 3 w Goławcu najlepszą szkołą w edukacji regionalnej w województwie śląskim

2015-06-22

Finał VI edycji Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…- Jan Paweł II, odbył się 11 czerwca 2015 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w  Koszęcinie.

 

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyło hasło „Zmiany krajobrazu najbliższej okolicy (miejscowości/mieście, dzielnicy, gminie)”, stąd zadania i pytania koncentrowały się na tematach związanych z krajobrazem, otoczeniem, tym co bliskie każdemu uczestnikowi konkursu.

Na finale VI edycji wojewódzkiego konkursu , Zespół Szkół w Lędzinach –Goławcu reprezentowała sześcioosobowa grupa uczennic gimnazjum: Patrycja Ochojska, Dominika Żak, Maria Ferdyniok, Martyna Horst, Kinga Karkoszka, Miranda Parduła. Do konkursu przygotowywały uczniów na wszystkich etapach zmagań U. Karwath, B. Boruta
i C. Majcherczyk. Uczennice Gimnazjum nr 3 z Lędzin - Goławca w potyczkach okazały się najlepszym zespołem i wywalczyły I miejsce. Podczas finałowej gali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber wręczył finalistom cenne nagrody oraz złożył gratulacje uczniom i opiekunom.

Aby jednak dotrzeć do finału tego prestiżowego konkursu młodzież gimnazjalna musiała wykonać wiele zadań i przejść wzorowo trzy etapy konkursowe. Do finału zakwalifikowały się tylko najlepsze szkoły z pięciu rejonów: Katowic, Gliwic i Rybnika, Sosnowca, Częstochowy i Bielska – Białej. Jednym z zadań konkursu była realizacja projektu, który powinien mieć charakter interdyscyplinarny. A przy jego realizacji uczniowie winni nabywać i wykorzystywać wiedzę i umiejętności, nieobjęte podstawą programową dotyczące zagadnień np. sztuki, socjologii, fotografiki, technik plastycznych, technik medialnych.

W czasie potyczek na czwartym etapie konkursu drużyna zobowiązana była do zaprezentowania utworu artysty pochodzącego z województwa śląskiego z motywem krajobrazu swego regionu. Kolejnym ważnym zadaniem było nagranie filmu z wybranym jednym elementem realizowanym w projekcie i przedstawienie zmian w krajobrazie najbliższej okolicy jako wizji przyszłości pozytywnej i negatywnej. Prezentacja musiała
być zaopatrzona w komentarz słowny. Zadaniem dopełniającym potyczki była gra terenowa ,

w czasie której uczennice musiały wykazać się rzetelną wiedzą podczas rozwiązywania zadań praktycznych.

Wytężona praca przyniosła zadowalające efekty. Przeżycia i emocje towarzyszące uczniom na każdym etapie konkursu i podczas wszystkich zmagań zaowocowały nowymi pomysłami i odpowiedzialnością za to, co jest nam bliskie.

Dodatkowo finalistów konkursu czekała niespodzianka. Zespół „Śląsk” specjalnie dla dzieci i młodzieży przygotował koncert dydaktyczny. Spotkanie z taką liczbą artystów pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

 

80dsc_0756.jpg
dsc_0773.jpg
814dsc_0671.jpg
dzisiaj: 11 maja 2025
imieniny:
Franciszka, Ignacego
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę