W miesiącu październiku Szkoła Podstawowa nr 3 w Lędzinach przyłączyła się do akcji „Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa”. Głównym priorytetem kampanii było podniesienie wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie współczesna technologia, jak również promocja bezpiecznego jej wykorzystania. Patronatem ogólnopolskich obchodów byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W tym celu dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły został przygotowany szczegółowy harmonogram działań. Nauczyciele klas I-VI przeprowadzili zajęcia na godzinach wychowawczych o tematyce bezpiecznego korzystania z Internet. Wykorzystano wiele materiałów Fundacji Dzieci Niczyje m.in.: grę planszową Misja, płyty z filmami 3,2,1 Internet, płyty z kreskówkami oraz broszury i scenariusze lekcji. Dla rodziców zostały przygotowane „Umowy bezpiecznego korzystania z Internetu” pomiędzy dzieckiem a rodzicem oraz „Zasady korzystania z Internetu”. Pani Barbara Konop dla klas I i II przeprowadziła prelekcje.
Na zajęciach komputerowych klasy I-IV rozwiązywały quiz "Poznaj bezpieczny Internet z Plikiem i Folderem!" dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl Test składał się z kilkunastu pytań, sprawdzających znajomość zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przed rozpoczęciem uczniowie mieli okazję lepiej przygotować się do zadania oglądając na stronie www.plikifolder.pl przygody bohaterów wprowadzających ich w wirtualny świat globalnej sieci. Natomiast uczniowie klas V-VI sprawdzali swoją wiedzę z bezpieczeństwa komputerowego, Internetu, bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych rozwiązując quiz „Zostań Cyberbezpiecznikiem”. Każde pytanie opatrzone było komentarzem ekspertów. Test jest dostępny na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl i na stronie projektu http://nisha.cert.pl Klasy szóste dodatkowo obejrzały film edukacyjny „Stop cyberprzemocy” omawiający problemy niewłaściwego wykorzystania współczesnych środków komunikacji. Poruszająca historia dziewczynki, która zostaje sfilmowana telefonem komórkowym. Filmik bez jej zgody trafia do sieci. Celem było uświadomienie uczniom problemu, jak zachować się będąc świadkiem lub ofiarą przemocy w Internecie, gdzie należy szukać pomocy. W zeszytach przedmiotowych uczniowie napisali 4 najważniejsze zasady jakich należy przestrzegać korzystając z nowoczesnych środków komunikacji (portale społecznościowe, czaty, telefonia komórkowa, komunikatory).
10 października w naszej placówce odbyła się prelekcja dla klas III – VI na temat „Bezpieczeństwa w Internecie”, którą przeprowadził wykładowca Szkoły Policji w Katowicach. Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w cyberprzestrzeni. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, a całość cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Nasza społeczność uczniowska zadawała mnóstwo pytań dotyczących korzystania z Internetu i różnych komunikatorów, czy też uczestnictwa w popularnych społecznościach internetowych. To nie pierwsze zajęcia prowadzone przez wykładowcę z w/w placówki i na pewno nadal w przyszłości współpraca ze Szkołą Policji będzie kontynuowana.
Nauczyciele języka angielskiego na swoich zajęciach przygotowali materiały dla uczniów z słownictwem i zwrotami w j. angielskim na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z obcojęzycznych stron www.
Rozstrzygnięty został konkurs ogłoszony na początku akcji na plakat wykonany w dowolnym programie graficznym promującym akcję. Jury w składzie A.Uzdowska, M.Sojka, R.Karwicka wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Wiktoria Warzecha kl.5 D
II miejsce – Dawid Szarlej kl. 6 A
III miejsce – Natalia Hopkowicz
Organizatorami akcji na terenie placówki byli: Regina Karwicka-Szkoda, specjaliści z gabinetu pomocy psychologiczno – pedagogicznej pani Magdalena Kogut i pani Wioletta Jasińska – Jarczak