W dniu 23 października 2013 roku reprezentanci naszej szkoły w osobach nauczycieli Ewy Kosteczko i Magdaleny Gepert oraz uczennicy Aleksandry Kupczyk z klasy V A uczestniczyli w Śląskim Kongresie Oświaty „Ambasadorzy Niemożliwego – Młodzi dla Młodych”. Byliśmy też jedynymi przedstawicielami z Lędzin. Miejscem spotkania nauczycieli, uczniów, samorządowców i działaczy społecznych była aula im. K. Lepszego w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Kongres rozpoczął się o godzinie 13.00 powitaniem gości i uczestników spotkania. Zebranych przywitali m.in. prorektor Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Mirosław Nakonieczny oraz Śląski Kurator Oświat Stanisław Faber. Prowadzący zapoznali wszystkich z tematyką spotkania ,którą było m.in. zakończenie projektu „Z hałdy w Himalaje”. Następnie odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Ambasadora Niemożliwego pomysłodawcom i twórcom wymienionego projektu. Uhonorowanymi osobami zostali: Wojewoda Śląski- pan Zygmunt Łukaszczyk, Dziekan Wydziału ZSiT Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach- pan Zbigniew Waśkiewicz oraz Prezes Fundacji pomocy dzieciom ULICA- pan Adrian Kowalski. Następnie uczestnicy spotkania podpisali list Ambasadorów Niemożliwego i symbolicznie zaadresowano go do wszystkich szkół na Śląsku.
Po krótkiej przerwie odbyła się projekcja filmu „Z hałdy w Himalaje”. Przedstawiony dokument wzbudził duże zainteresowanie , ale najciekawsze wydarzenie dopiero wszystkich czekało. Było to spotkanie z młodymi ludźmi, którzy uczestniczyli zarówno w wyprawie w Himalaje jak i do Skandynawii. Pełne pasji opowieści prawdziwie poruszyły wszystkich zebranych ,którzy z pewnością uświadomili sobie, że warto w dzisiejszym świecie stawiać na młodych. Przykładem innej aktywności i zaangażowania był występ zespołu Salake z Gliwic prezentujący taniec irlandzki. Trenerka pani Joanna Koćwin opowiadała o pracy z młodzieżą i sukcesach zespołu, który zaprezentował zebranym swoje umiejętności.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie młodych ludzi z Młodzieżowych Rad Miast. Liderzy opowiadali o swej pracy i zaangażowaniu w życie miast.
Spotkanie przebiegało w milej atmosferze, panował wesoły i sympatyczny nastrój. Uczestnicy byli żywo zainteresowani poruszanymi problemami a największy aplauz wzbudziło wystąpienie uczestników projektu. Sądzimy, że i nasi uczniowie mogliby się zainteresować działalnością Fundacji ULICA - „Ambasadorzy Niemożliwego”, do czego gorąco zachęcamy. Każdy z nas ma bowiem jakąś granicę, którą chciałby przekroczyć zapominając o słowie „niemożliwe”, bo ci młodzi ludzie przekonali nas, że „niemożliwe” to tylko słowo.
W chwili obecnej czekamy na odpowiedź na list, jaki przesłały panie : Magdalena Gepert, Ewa Kosteczko i Wioletta Jasińska – Jarczak do Fundacji ULICA . Wyrażono w nim chęć współpracy z organizacją. Planuje się także projekcję filmu „Z hałdy w Himalaje”, aby przybliżyć uczniom projekt „Ambasadorzy Niemożliwego- Młodzi dla Młodych”. Będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie i wyzwanie zarówno dla naszych podopiecznych, jak i dla nauczycieli. Postawimy na młodych ludzi i pomożemy im pokazać , na co ich stać. Trzymajcie za nas kciuki!