Biuletyn Informacji Publicznej
Miasto Lędziny
Miasto Lędziny
Plany i programy
Inwestycje zrealizowane
Inwestycje bieżące
Zarządzenia burmistrza
Decyzje, opinie...
Komunikaty, ogłoszenia...
Ogłoszenia wyborcze
Sprawozdania
Wyniki kontroli
Ochrona środowiska
Strona główna Gmina Urząd Miasta Praca Urzędu Informacje Urzędu Rada Miasta
Zarządzenia burmistrza

Zarządzenie nr 0050.176.2011 burmistrza miasta Lędziny z dnia 3.10.2011 w sprawie egzekucji należności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach, do których stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Na podstawie art. 2 §1 pkt 5, art. 15 §1, art. 26 §1 ustawy z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.), art. 104 ust. 1 i 8 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.), art. 30 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), art. 23 ust. 6 i art. 27 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.), zarządzam, co następuje:

§1
Zasady ogólne

  1. Zarządzenie reguluje zakres czynności gminy Lędziny i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach w sprawie:
    1. prowadzenia postępowania dotyczącego egzekucji należności jednostki, do których stosuje się przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
    2. wyegzekwowanych przez organ egzekucyjny należności jednostki.
  2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
    1. wierzycielu - oznacza to burmistrza miasta Lędziny,
    2. jednostce - oznacza to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lędzinach,
    3. zobowiązanym - oznacza to osobę fizyczną, wobec której wszczęto egzekucję administracyjną,
    4. ustawie - oznacza to ustawę z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.),
    5. rozporządzeniu - oznacza to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. nr 137, poz. 1541 z późn. zm.).

§2
Postępowanie w sprawach dotyczących ściągalności należności jednostki
Zakres, zasady i ewidencja należności objętych egzekucją administracyjną

  1. Egzekucją administracyjną należy objąć wszelkie należności pieniężne jednostki, które podlegają ściągalności w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, i tak:
    1. w zakresie ustawy o pomocy społecznej - należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej, z tytułu opłat określonych przepisami ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej,
    2. w zakresie ustawy o świadczeniach rodzinnych - nienależnie pobrane świadczenia rodzinne w tym: zasiłki rodzinne oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne), zapomogi wypłacane przez gminę, na podstawie art. 22a ustawy o świadczeniach rodzinnych, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
    3. w zakresie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - nienależnie pobrane przez osobę uprawnioną świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz należności dłużnika alimentacyjnego w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej.
  2. Egzekucję administracyjną należności, o których mowa w pkt 1 wszczyna się po upływie 7 dni od dnia doręczenia zobowiązanemu upomnienia, o czym mowa w art. 15 §1 ustawy.
  3. Upomnienie wystawia jednostka według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, wskazując na upomnieniu sposób, termin i miejsce dokonania zwrotu należności przez zobowiązanego.
  4. Ewidencję upomnień prowadzi jednostka, zgodnie ze wzorem załącznika nr 3 do rozporządzenia.
  5. Po bezskutecznym upływie terminu określonego w upomnieniu (brak spłaty należności przez zobowiązanego), jednostka w imieniu wierzyciela wystawia tytuł wykonawczy według wzoru określonego w załącznikach 4 lub 5 do rozporządzenia, wskazując w nim w miejscach wymienionych poniżej:
    • "Numer Identyfikacji Podatkowej wierzyciela" - NIP Gminy Lędziny,
    • "oznaczenie wierzyciela" - pieczęć Burmistrza Miasta Lędziny,
    • "pełny numer rachunku" - rachunek dochodowy Urzędu Miasta Lędziny,
    • "pieczęć urzędowa" - okrągła pieczęć urzędowa zawierająca wizerunek orła, a w otoku napis "Burmistrz Miasta Lędziny",
    • "podpis i pieczątka z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego" - pieczęć Burmistrza Miasta Lędziny lub osoby upoważnionej.
  6. Ewidencję tytułów wykonawczych wierzyciela w zakresie, o którym mowa w pkt 1 prowadzi jednostka zgodnie ze wzorem załącznika nr 8 do rozporządzenia. Schemat numeracji tytułów wykonawczych jest następujący: numer kolejny zaczynający się w każdym roku budżetowym od numeru 1/ bieżący rok / MOPS.

    Zwrot tytułu wykonawczego w związku z postanowieniem o umorzenie postępowania egzekucyjnego

  7. Zwrot tytułu wykonawczego wraz z postanowieniem o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wierzycielowi przez organ egzekucyjny, gdyż egzekucja stała się nieskuteczna, wierzyciel przekazuje jednostce bez zbędnej zwłoki. Jeżeli jednostka posiada informacje mające wpływ na możliwość ściągnięcia należności (np.: zobowiązany posiada majątek lub źródła dochodów) składa w imieniu wierzyciela zażalenie zgodnie z art. 17 §1 w związku z art. 59 §5 ustawy. Na wniesienie zażalenia jednostka ma 7 dni licząc od dnia doręczenia wierzycielowi lub ogłoszenia postanowienia.
  8. Jeżeli jednostka nie posiada informacji mających wpływ na windykację należności objętych zwróconym tytułem wykonawczym, jednostka wznawia tytuł po ujawnieniu jakichkolwiek okoliczności mających wpływ na możliwość ściągnięcia należności.
  9. W przypadku otrzymania postanowienia o obciążeniu kosztami postępowania egzekucyjnego zgodnie z art. 64c §4 ustawy przy zwrocie tytułu wykonawczego egzekucji bezskutecznej, wierzyciel przekazuje je jednostce bez zbędnej zwłoki w celu wniesienia w jego imieniu zażalenia na umorzenie kosztów postępowania egzekucyjnego zgodnie z art. 17 §1 w związku z art. 64c §7 ustawy. Na wniesienie zażalenia jednostka ma 7 dni licząc od dnia doręczenia wierzycielowi lub ogłoszenia postanowienia. Składając zażalenie jednostka stosuje art. 64e ustawy.
  10. Jeżeli zażalenie nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, wówczas wierzyciel pokrywa koszty postępowania egzekucyjnego, o czym informuje jednostkę przesyłając jej kserokopię zawiadomienia o wysokości doręczonych obciążeń z tytułu kosztów egzekucyjnych. Wznawiając tytuł wykonawczy egzekucji bezskutecznej, która obciążyła wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego jednostka ma obowiązek doliczyć zobowiązanemu pokryte przez wierzyciela koszty, wystawiając tytuł wykonawczy zgodnie z art. 64c §5 i §6 ustawy.

    Egzekucja administracyjna wszczęta przez Marszałka Województwa w ramach Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego

  11. W ramach Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego egzekucję administracyjną (wystawienie tytuł wykonawczego) wszczyna Marszałek Województwa Śląskiego na podstawie decyzji administracyjnej o nienależnie pobranych świadczeniach rodzinnych wydanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego zobowiązanemu, przebywającemu za granicą. W takim przypadku jednostka wskazuje swój rachunek bieżący, na który ma wpłynąć wyegzekwowana przez organ egzekucyjny należność.
  12. Wpłaconą należność objętą tytułem wykonawczym jednostka rozlicza stosując zasady określone w §3 pkt 2 i 3.
  13. Wydatki, opłaty komornicze i koszty egzekucyjne związane z egzekucją należności pokrywa jednostka, a wyegzekwowane koszty upomnienia przesyła na wskazane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego konto bankowe.

    Zwrot tytułu wykonawczego zawierającego wady lub niezgodne z prawem wszczęcie i prowadzenie egzekucji spowodowane przez wierzyciela

  14. W przypadku pokrycia przez wierzyciela:
    1. zwrotu wydatków poniesionych przez organ egzekucyjny, o których mowa w art. 64c §2 ustawy,
    2. kosztów egzekucyjnych, o których mowa w art. 64c §3 ustawy

    dyrektor jednostki zobowiązany jest ustalić osoby odpowiedzialne i wyciągnąć przewidziane prawem za wszczęcie egzekucji przez organ egzekucyjny na podstawie tytułu, który zawierał wady lub był niezgodny z prawem z winy wierzyciela konsekwencje służbowe.

§3
Wyegzekwowane przez organ egzekucyjny należności jednostki
Należności, wydatki i opłata komornicza za czynności związane z przekazaniem wyegzekwowanej należności przez organ egzekucyjny

  1. Otrzymaną z organu egzekucyjnego należność objętą egzekucją administracyjną, o której mowa w §2 pkt 1, wierzyciel przekazuje na rachunek bieżący jednostki. Przekazanie następuje w terminie jednego dnia licząc od dnia wpływu należności, ze wskazaniem w treści przelewu dokładnie tej samej treść jaką wskazał organ egzekucyjny.
  2. Przekazaną należność jednostka zobowiązana jest rozliczyć i zewidencjonować, pomniejszając należności zobowiązanego do wniesienia spłaty, z zastrzeżeniem pkt 4-5.
  3. Rozliczoną należność objętą tytułem wykonawczym lub inną należność związaną z egzekucją administracyjną, stanowiącą dochód gminy lub dochody budżetowe związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej, jednostka przekazuje wierzycielowi, stosując przepisy ustawy o finansach publicznych.
  4. Wydatki i opłaty komornicze, o których mowa w art. 66 §1 i §3 ustawy, potrącone przez organ egzekucyjny z wyegzekwowanej kwoty należności, pokrywa jednostka.
  5. Zwrócone przez organ egzekucyjny koszty upomnienia, jednostka zalicza na dochody własne, z zastrzeżeniem pkt 3.

    Zmiana wysokości lub stanu należności objętej egzekucją administracyjną

  6. W zakresie zmiany wysokości lub stanu należności objętej tytułem wykonawczym jednostka aktualizuje tytuł wykonawczy stosując przepisy §9 rozporządzenia.
  7. W sytuacji, gdy zobowiązany dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty należności objętej tytułem wykonawczym, wpłatę wraz z kosztami upomnienia jednostka przyjmuje na rachunek bieżący lub do kasy stosując zasady, o których mowa w pkt 2, 3 i 5.

§4

Tytuły wykonawcze, wystawione przez jednostkę do dnia wydania niniejszego zarządzenia, a nie zwrócone przez organ egzekucyjny, pozostają bez zmian z zachowaniem dotychczas stosowanych przez jednostkę procedur.

§5

Odpowiedzialnym za wykonanie zarządzenia jest skarbnik miasta Lędziny i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach.

§6

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 3 października 2011 roku.

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 0050.176.2011

Załącznik można pobrać bezpośrednio ze strony w formacie Format PDF PDF (71 KB).

Powrót do pozostałych zarządzeń

 

Osoba odpowiedzialna za treść strony: Renata Kowalska, Urząd Miasta Lędziny, ul. Lędzińska 55, pok. nr 110, 43-143 Lędziny, tel.: (32) 216 65 11 do 13 w. 112, e-mail: r.kowalska@ledziny.pl
Biuletyn redaguje: Anna Czap-Imiela, ZiP Soft s.c., tel./fax: (32) 238 34 90, e-mail: ledziny.bip@zipsoft.com.pl
Data wytworzenia: 2011.10.03
Data udostępnienia: 2011.10.19 21:02:06
Liczba odwiedzin strony: 2060 (ostatnie odwiedziny 2024.07.21 20:48:30)

Rejestr zmian strony    Redakcja biuletynu    Instrukcja obsługi    Informacje nieudostępniane 
e-mail: E-mail
Strona główna ] [ Gmina ] [ Urząd Miasta ] [ Praca Urzędu ] [ Informacje Urzędu ] [ Rada Miasta ]
Copyright © 2003-2015 Urząd Miasta Lędziny